Home Glaciers Western A riders converge on East Glacier for final tune-up before state | Sports

Western A riders converge on East Glacier for final tune-up before state | Sports

0

East Glacier Park Lodge and the fall colors formed the backdrop for the start of every race, girls and boys, varsity and JV, at East Glacier Park Golf Course on Saturday.

Wind Dancer Tunes’ Gayle Skunkcap acted as emcee as teams from all Class A schools displayed their top runners on a near-perfect day.

“The Fall Classic was a great moment,” Browning coach Roy McNabb said. “Event Organizer and Activities Director Tony Wagner did a great job with the course and the race went very well.”

Mecca Bullchild led the Browning University Girls to 30th overall, with Teslin Trombley close behind in 31st. The women’s varsity team finished eighth overall.

Jerdan Crawford led the Varsity Boys, with Preston Iron Heart second behind him, the former finishing ninth and Iron Heart 10th overall. The boys finished third as a team, outclassed by only Corvallis and Whitefish among Class A schools.

The competition results set the teams heading to Missoula this weekend for the Montana Class A Cross Country Tournament at the University of Montana Golf Course on Saturday, October 22.

Those going to Missoula include Preston Iron Heart, Jerdan Crawford, Makiah Ehlers, Donovan Aimsback, Jonathan After Buffalo, River Racine and Josh Skunkcap, with Jeff DeRoche and Lebron Omeasooas backing up.

For the girls, it’s Mecca BullChild, Tess Trombley, Kalani Sun Rhodes, Jadie Butterfly, Shaylee Brown, Ronelle Calf Boss Ribs and Emma Old Chief, with Amari Calf Robe and Rihanna Many White Horses as alternate teams.

“Boys and girls are getting better with every race and growing every year,” Coach McNabb said. “In the boys, we wanted to finish in the top 2 and we didn’t succeed. We raced hard and our best race is yet to come. We look forward to declaring in Missoula and posting some big (personal bests) next week.

WESTERN A FALL CLASSIC

October 15 at East Glacier Golf Course

Women’s varsity team scores (5,000 meters)

1, Corvallis, 46; 2, Columbia Falls, 59; 3, Hamilton, 82; 4, Beaverhead County, 132; 5, whitefish, 156; 6, Ronan, 167; 7, Polson, 185; 8, Browning, 193; 9, Libby, 200; 10, Frenchtown, 234.

Local college girls

30, Mecca Bull Child, 23:38.92, Browning; 31, Teslin Trombley, 23:49.17, Browning; 40, Kalani Sun Rhodes, 24:14.14, Browning; 44, Emma Old Chief, 25:18.72, Browning; 48, Jadie Butterfly, 25:38.15, SR, Browning; 49, Ronelle Calf Boss Ribs, 25:41.48, Browning; 65, Amari Calfrobe, 30:50.25, Browning.

Men’s Varsity Team Results (5,000 Meters)

1, whitefish, 43; 2, Corvallis, 56; 3, Browning, 79; 4, Hamilton, 100; 5, Columbia Falls, 113; 6, Polson, 131; 7, Beaverhead County, 191; 8, Ronan, 221; 9, Libby, 232; 10 Stevenville, 302; 11 Central Catholic Butte, 328.

Local college boys

9, Jerdan Crawford, 17:52.06, Browning; 10, Preston Iron Heart, 17:52.23, Browning; 14, Mahkia Ehlers, 18:09.16, Browning; 16, Donovan Aimsback, 18:13.44, Browning; 30, Jonathan after Buffalo, 18:48.74, Browning; 41, Racine River, 19:25.20, Browning; 58, Jeff DeRoche, 20:14.94, Browning.

JV Girls Team Scores (5,000 Meters)

1, Corvallis, 23; 2, Columbia Falls, 36; 3, Browning, 89; 4, Ronan, 97.

Local JV Girls

8, Shaylee Brown, 26:10.58, Browning; 25, Rihanna Many White Horses, 29:41.00, Browning; 27, Tazlyn White Grass, 30:23.51PR, Browning; 30, Nevaeh Hammons, 31:51.42, Browning; 31, Kaydence Smith, 31:53.05, Browning; 37, Jasmine Bechel, 35:55.32, Browning; 38, Jazlyn Wolf Tail, 42:15.29, Browning; 39, Rylee Bird Rattler, 44:38.08, Browning; 40, Presley Bird, 44:45.96, Browning.

JV Boys Team Scores (5,000 Meters)

1, Corvallis, 22; 2, Columbia Falls, 35; 3, Polson, 99; 4, Browning, 110; 5, Ronan, 140; 6, Beaverhead County, 143.

Local JV boys

18, Labraun Shooter, 20:47.88, Browning; 22, Lebron Omeasoo, 21:00.97, Browning; 26, Philip Sure Chief, 21:14.88, Browning; 29, Trey Teton, 21:37.65 PR, Browning; 31, Ty Murray, 21:43.42, Browning; 32, Camron Gordon, 21:45.04 PR, Browning; 38, Taylor Carlson, 22:36.54, Browning; 41, Isaiah Running Rabbit, 22:54.51, Browning; 43, Matthew Trombley, 22:58.24, Browning; 46, Sheldon Meineke, 23:25.73, Browning; 49, Pacer Crawford, 23:36.83 PR, Browning; 55, Brandon Trombley, 23:50.76 PR, Browning; 64, Jaden Goss, 26:48.40, Browning; 68, Kade McDonald, 30:07.80, Browning.